Bruxelles izdvojio Dinara back to LIFE kao uspješan primjer restauracije prirode u EU!

Naš projekt je među malobrojnima izdvojenim na karti primjera uspješnih projekata restauracije prirode u cijeloj EU.
Dizajn bez naslova - 2022-07-06T084350.966-min

Projekt Dinara back to LIFE Europska je komisija uvrstila među 19 uspješnih projekata obnove prirode iz cijele EU, prilikom predstavljanja dugo očekivanog prijedloga iznimno važnog Propisa o restauraciji prirode.

Propis o restauraciji prirode prvi je ovakav, sveobuhvatni zakon koji se odnosi na gotovo cijeli kontinent, te je ključni element Strategije bioraznolikosti Europske unije, a koji poziva na obvezujuće ciljeve za obnovu ugroženih ekosustava. Ovaj prijedlog Propisa predviđa, među ostalim, poboljšanje i ponovno oformljavanje staništa važnih za biološku raznolikost u velikim razmjerima te povratak divljih vrsta kroz poboljšanje stanja staništa i njihovog povećanja.

Jedan od ciljeva prijedloga Propisa o restauraciji prirode, predstavljenog u lipnju, obnova je suhih travnjaka te je u tom kontekstu Dinara back to LIFE izdvojen kao primjer uspjeha u obnovi prirode i bioraznolikosti, kroz podršku razvoju ekstenzivnog stočarstva u krškim dinarskim planinama. Cilj projekta je restauracija travnjaka na Dinari kako bi se povećalo stanište za tri ciljne vrste ptica – ćukavicu, kratkoprstu ševu i vrtnu strnadicu. U dosadašnjem dijelu projekta ručnim uklanjanjem u povoljno stanje dovedeno je 47,6 hektara travnjaka, kontroliranim paljenjem na 7 hektara uspješno je testirana i ova restauracijska metoda, te je oformljeno projektno stado koje će održavati restaurirane travnjake.

Popratna karta Europske komisije s uspješnim projektima restauracije prirode u EU

Projekt Dinara back to LIFE, koji vodi Udruga Biom uz projektne partnere (Hrvatske šume, Agronomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu i Lokalna akcijska grupa Cetinska krajina), tako se zatekao među malobrojnim projektima izdvojenim na karti primjera uspješnih projekata restauracije prirode u cijeloj EU te je jedini izdvojeni projekt iz Hrvatske.

Zahvaljujemo se Europskoj komisiji jer je prepoznala vrijednost našeg projekta te ovo uvrštavanje vidimo kao dodatni poticaj i obavezu da nastavimo kako smo ga zamislili te dosad i provodili.

Detalje o zakonu možete pronaći na ovom linku – https://environment.ec.europa.eu/topics/nature-and-biodiversity/nature-restoration-law_en, a popratnu kartu s uspješnim projektima u EU, uključujući Dinara back to LIFE, na ovom linku – https://environment.ec.europa.eu/system/files/2022-06/Map_nature_restoration_projects.pdf.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
E-MAIL

Odgovori