Dinara back to LIFE: Prva godina iza nas

Prvu godinu projekta posvetili smo postavljanju temelja, svih onih pripremnih aktivnosti na temelju kojih će se provoditi restauracija. Uspješno smo oformili tim, pronašli smo zajedničku viziju, upoznali teren i zakoračili u istraživanje početnog stanja i stvaranje kontakata u zajednici.
49491965678_48b26eb1fc_c

Ne treba dvojiti da će 2020. ostati zapamćena po neizvjesnosti i promjeni u načinu na koji živimo, radimo i provodimo svoje slobodno vrijeme. 

Početkom  izazovne 2020. godine, ne sluteći što nas čeka, hrabro smo krenuli u provedbu Dinara back to LIFE projekta. No, unatoč pandemijskim uvjetima, ostali smo i dalje hrabri te uz mnoge postignute ciljeve i nešto manje njih odgođenih, nastavljamo dalje. Što smo to postigli tijekom prve godine provedbe, a što još želimo učiniti u sljedećoj, pročitajte u nastavku.

Što smo postigli?

  • prikupljeni podaci o ciljnim vrstama ptica – ćukavici, vrtnoj strandici i kratkoprstoj ševi
  • prikupljeni podaci o orhidejama
  • prikupljeni podaci o pčelama i skakavcima
  • prikupljeni podaci o vegetaciji travnjaka
  • provedeno ispitivanje stavova i znanja javnosti o bioraznolikosti Dinare, percepciji stočarstva i pčelarstva, održivom razvoju i vidljivosti projekta
  • izrađena studija o uslugama ekosustava za područje Dinare
  • pozitivno mišljenje monitora o napretku projekta
  • definirani poligoni restaracijskih aktivnosti
  • izrađena preliminarna verzija restauracijskog plana
  • oformljeno Savjetodavno vijeće projekta
  • provedena analiza medijskih objava o Dinari u 2019.a
  • podignuta web stranica i profil na društvenoj mreži
  • izrađen komunikacijski plan projekta
  • pripremljeni materijali za tematsku izložbu o Dinari
  • sudjelovanje na prezentacijama dva LIFEstockProtect projekta
  • provedeno fenološko istraživanje travnjaka, posjećene sve reprezentativne lokacije travnjaka, prikupljeni opisi staništa, botanički sastav travnjaka, zabilježena prisutnost i držanje stoke
  • započeli s umrežavanjem s lokalnom zajednicom (Grad Vrlika, TZ Grada Vrlike, Društveni centar ”Dinarsko srce”, Ekološka udruga Krka)
  • provedeno iskazivanje interesa lokalnih stočara za održavanje ispaše na Dinari

 

Ova fotografija nastala je prije točno godinu dana, na prvom službenom sastanku cijelog tima projekta “Dinara back to LIFE”. Trenutak je uhvaćen na Ježevićkom suhopolju, među posljednjem trenutcima obilaska područja koja projektom i planiramo restaurirati.

Prvu godinu projekta posvetili smo postavljanju temelja, svih onih pripremnih aktivnosti na temelju kojih će se provoditi restauracija. Uspješno smo oformili tim, pronašli smo zajedničku viziju, upoznali teren i zakoračili u istraživanje početnog stanja i stvaranje kontakata u zajednici.

Cilj te prve godine projekta bio je provesti početna istraživanja, dobiti podatke nultog stanja, te na temelju njih osmisliti restauracijski plan. Zahvaljujući prvim terenskim aktivnostima,, prikupili smo podatke o pčelama, pticama, orhidejama i zaraslosti vegetacije. Nažalost, zbog situacije uzrokovane COVID-19 pandemijom, nismo uspjeli organizirati sve aktivnosti koje smo planirali. Iako smo radili na njihovim pripremama, aktivnosti s kojima smo projekt željeli predstaviti zajednici, poput tematske izložbe i mnogih sastanaka, morali smo prilagoditi i odgoditi za vrijeme u kojem će to za sve nas biti sigurno. 

Obnova travnjaka i bunara

S obzirom na okolnosti i više smo nego zadovoljni koliko smo uspjeli postići u prethodnoj godini. Jako nas veseli što se tema Dinare sve više i više pojavljuje u medijskim naslovima, a posebno interes svih onih koji prate naš rad, sudjeluju u anketama i zanima ih na koji će sve način projekt doprinijeti prirodi i zajednici.

Restauraciju zaraslih travnjaka planiramo započeti u prvoj polovici 2021., a u istom razdoblju planiramo i početak obnove bunara koji su od velike važnosti za stočarstvo na Dinari. Restauracijom travnjaka želimo očuvati ugrožene stanišne tipove i vrste ptica, koji se zarastanjem gube, a važni su, kako na nacionalnoj, tako i na europskoj razini.

Zaštita područja masiva Dinare od posebnog je interesa za Hrvatsku radi očuvanja prirodnih vrijednosti, NATURA 2000 ekološke mreže, raznolikosti prirodnih staništa, divljih i ugroženih vrsta i staništa te drugih prirodnih vrijednosti. U 2020. godini iznesen je Prijedlog Zakona o proglašenju Parka prirode ”Dinara”, u kojem smo putem e-savjetovanja sudjelovali s 10 prijedloga za kvalitetniji Zakon o parku prirode Dinara.

Konačni prijedlog Zakona o proglašenju Parka prirode “Dinara” sutra je na rasporedu za raspravu u Hrvatskom saboru , a njegovim donošenjem Hrvatska će postati bogatija za još jedan, dvanaesti, park prirode.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
E-MAIL