Kako pčele oprašuju cvjetove i na koji način pravi pelud dođe na pravi cvijet bila je tema radionice za djecu Kukci cvjetoljupci koju je Biom organizirao početkom mjeseca u Gradskom parku Sinj. Radionica je održana u sklopu eko-umjetničke akcije Kašetarnica Sinj, a ovom je prilikom predstavljen i projekt Dinara back to LIFE, kojim obnavljamo travnjake na kojima će se nakon restauracije povećati bioraznolikost, a onda će biti i više biljaka, kao i više kukaca koji bi ih oprašivali.
O ovome smo podučili 15-ak djece i 10-ak odraslih koji su sudjelovali u igri na temu oprašivača. Sudionici igre skupljaju „nektar“ i nose ga u “košnicu” te prebacuju “pelud” s “cvijeta” na “cvijet” te se na kraju igre pregledava koliko je “peluda” našlo pravi “cvijet”. Svaki cvijet je različitih nijansi, kao i peludna zrnca, pa igrači nekad slučajno pogode pravi cvijet, a ponekad ne, kao i pčele.
Niti pčele ne znaju koji je pelud s kojeg cvijeta jer je njima važan nektar, ali ako pčela ima mnogo i obilaze puno cvjetova raste i vjerojatnost da će pelud s npr. žutog cvijeta doći na cvijet iste vrste, čime djeca shvate oplodnju i oprašivanje biljaka.
Zainteresirani su ovom prilikom mogli kušati pet vrsta meda (vrisak, medun, kesten, dalmatinski cvjetni i bagrem) te su mogli mirisno kušati jastučiće s vriskom, pelinom, majčinom dušicom, lavandom, smiljem i ružmarinom. Radionicu su vodili Biomov stručni suradnik za zaštitu prirode, te Biomova volonterka Doris Sotinac.