Koje su razlike između zimovalica i gnjezdarica, kako se pticama može olakšati boravak u našim krajevima te zašto se neke ptice sele dok druge ostaju – ovo i štošta drugog poučili smo djecu iz Kijeva na radionici održanoj 20.11. u suradnji s udrugom za edukaciju djece Čarobni svijet iz Knina, s kojom smo na kraju radionice izradili makete ptica i postavili kućice za ptice.
Radionicu u organizaciji projekta Dinara back to LIFE proveli su voditeljica Čarobnog svijeta Anita Ercegovac, volonterka Ana Ercegovac, Biomov stručni suradnik za očuvanje prirode Tomislav Sotinac te Biomova volonterka Doris Sotinac, a sudjelovalo je 19 djece dobi od 2 godine pa do trećeg razreda osnovne škole.
Radionica je počela razgovorom o našim projektnim pticama ćukavici, kratkoprstoj ševi i vrtnoj strnadici, a potom su djeca učila o razlikama između ptica stanarica, gnjezdarica, zimovalica i selica. Mladi Kijevljani naučili su da neke ptice sele zbog nedostatka hrane i hladnoće, dok druge, prilagodljivije, ostaju u našim krajevima.
Pticama stanaricama treba olakšati prezimljavanje postavljanjem zdrave hrane poput sjemenki suncokreta koje se može ostaviti u hranilicama za ptice, kao i postavljanjem kućica za ptice koje im mogu poslužiti za gniježđenje na proljeće. Djecu smo stoga podijelili u tri skupine od kojih je prva napravila tri kućice za ptice te im nadjenula imena prema stanaricama po svom odabiru – tako su kućice dobile imena „češljugar“, „sjenica“ i „vrabac“. Djeca su ispisala nazive kućica, potpisala se na njih te ih ukrasila crtežima.
Druga skupina djece je precrtavala ptice po svom odabiru s plakata “Ptice naših gradova”, a dječje će crteže udruga “Čarobni svijet” izložiti u svojim prostorima. Treća skupina djece je izrezivala, lijepila i izrađivala makete sjenica.
Na kraju radionice svi su zajedno postavili hranilicu koju su djeca napunila sjemenom suncokreta za sve ptice koje ostaju s nama i preko zime…