16 učenika iz Hrvaca sudjelovalo je na Biomovoj radionici na temu “oprašivači” na kojoj su zainteresirani osnovnoškolci učili o važnoj ulozi pčela u oprašivanju, o tome gdje žive i kako možemo pomoći da im povećamo brojnost.
Radionica je otpočela razgovorom o važnosti travnjaka i oprašivača te osobnim iskustvima učenika u uzgoju pčela. Djeca su naučila zašto su pčele važne za prijenos peluda i za oplodnju te su odigrali „igru pčele“ – u ovoj su igri djeca prenosila makete peludnih zrna na makete raznobojnih cvjetova, a za nagradu su s „cvjetova“ skupljala makete nektara i odnosila ih u košnicu.

Djeca i Biomov voditelj radionice su pregledali koliko su dobro uparili nijanse peluda s nijansama cvjetova pa su naučili kako pčele ne znaju s kojeg cvijeta na koji cvijet trebaju prenijeti pelud kako bi došlo do oplodnje, no ako imamo velik broj pčela i ostalih oprašivača daleko je veća šansa da se većina cvjetova oplodi.

U daljnjem razgovoru djeca su doznala kako postoji mnogo vrsta pčela od kojih neke žive same, a ne u košnicama, i svoja jajašca polažu u šupljine u trsci ili u drvetu, a neke čak i u procijepe između stijena ili suhozida. Jedan od načina da im pomognemo i povećamo im brojnost jest izrada kućica s unaprijed pripremljenim mjestima na koje mogu leći jajašca. Nakon što su djeca i Biomov voditelj radionice zajednički izradili dvije kućice za kukce, novi dom budućim pčelama postavljen je na dva stabla u škols–kom dvorištu.

Radionica Oprašivači održana je s 16 učenika 2. razreda Osnovne škole Dinka Šimunovića u Hrvacama, učiteljice Nine Bilić, a vodio ju je Tomislav Sotinac, Biomov stručni suradnik za zaštitu prirode.
